Ce NU este Mișcarea Zburd

• NU este o competiție între școli. Harta va fi actualizată periodic, ceea ce înseamnă că, în viitor, și alte școli vor avea posibilitatea de a se înscrie.
  • Selectarea școlilor NU a fost făcută de către echipa de proiect. Școlile s-au înscris în mod voluntar, iar formularele de înregistrare au fost validate de către echipa de proiect, iar responsabilitatea pentru acuratețea informațiilor aparține exclusiv școlilor.
  • NU este o evaluare oficială, care ține seama de standardele legislative și birocrație, pentru verificarea cărora este responsabilă ARACIP – link aici.
  • NU se bazează pe verificarea fiecarei școli la fața locului, pentru că alegem să avem încredere în informațiile transmise de școli și nici nu dispunem de resursele necesare.
  • NU pune în evidență școlile care implementează proiecte punctuale, care NU au un impact durabil asupra culturii / mediului din școala respectivă
  • NU este un instrument destinat părinților pentru a selecta școala unde vor învăța copiii lor,  dar poate oferi informații utile despre ce ar putea face împreună cu școala.